Erkekler de en az kadınlar kadar dış görünüşlerini önemsiyorlar. En büyük korkuları ise saç dökülmesi… Pek çok erkek hayatının belirli dönemlerinde saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalır ve bu durum yaş ilerledikçe artar. Peki, nedir bu saç dökülmesi?

Her saç teli ortalama 4 – 6 yıl süren bir uzama dönemi geçirir. Sonra o kök durur ve saç üretimini bırakır. Bu bırakma süresi yaklaşık 4 ay süren bir dinlenme dönemidir. Ardından tekrar uyarılır, yenilenir ve saç üretir. Saç bu şekilde bir döngüdür.

Günde 70 ila 100 tel arası saç dökülüyor ve dinlenme dönemine geçiyor. Biz de bunu normal kabul ediyoruz. Hatta 120 ve 150 tel de normal sayılabilir. Ancak 150’nin üzerine çıkarsa bir problem, bir hastalık var demektir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Her insan kendine özeldir. Dolayısıyla saç dökülmesinin nedenleri de kişilere özeldir. Başlıca saç dökülme nedenleri şunlardır:
• Genetik Faktörler
• Stres
• Kullanılan İlaçlar
• Beslenme
• Travma

Gelelim, Erkek Tipi Saç Dökülmesine;

Erkek tipi saç dökülmesi saçlarda incelme ve şakaklarda açılmayla başlar ve önlem alınmazsa kellik kaçınılmaz bir durum haline gelir. Erkek tipi saç dökülmesi genel anlamda testosteron denilen erkeklik hormonunun Dihidrotestosteron (DHT) dönüşmesi sonucunda ortaya çıkar. Peki neden her erkeğin saçı dökülmüyor? Çünkü burada devreye genetik giriyor.

Yani erkek tipi saç dökülmesinde saçı en çok döken DHT hormonudur, bunun yanında testosteron ve bazı androjenlerde saç dökülmesinde etkin rol oynar.

PRP Nedir ve Nasıl Uygulanır?

PRP saç ekimi sonrası köklerin güçlenmesi için yapılan bir uygulamadır ve erkeklerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kendi kanınızda bulunan ve özel bir sistemle ayrıştırılan plazmalar saç derisinin altına özel enjeksiyonlar ile rahatlıkla uygulanır. PRP uygulaması kanla bulaşan hastalık riski taşımaz. PRP uygulaması sonrasında güçlenen saç köklerinin tutunma süreleri uzar. İncelmiş ve kırılan saçlar daha sağlıklı bir şekilde çıkar.

PRP uygulaması yaklaşık 10 dakika süren bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. PRP uygulamasında kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüm işlemlerin teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gerekir.

Fakat saçı tamamen dökülmüş kişiler bu uygulamadan bir sonuç alamaz. Uygulama en iyi etkiyi saçların zayıf düşüp incelip dökülme eğilimi gösterdiği dönemde alabiliriz.

Bir cevap yazın

Şimdi Ara