Saçlar kadınların en çok dikkat çeken parçaları ve bu nedenle güzel görünen saçlar güzelliğe herhangi bir makyajdan bile daha fazla etki ederlerken, kötü görünen saçlar da bir o kadar güzelliği baltalayabiliyorlar. Özellikle bazen alışkanlıklardan dolayı bazen de çevreden duyulan önerilerden dolayı pek çok kadın saçlarının bakımını yanlış şekilde gerçekleştiriyor ve saç bakımında yapılan yanlışlar ile hataların ceremesini belki de farkında olmadan çekiyor.

Bu hatalardan sizleri korumak için saç bakımında en çok yapılan yanlışlara kısaca göz atacağız ve bu konularda yapabileceklerinize değineceğiz.

Zayıf ve bakımsız saçların en büyük sebeplerinden bir tanesi doğru bir beslenme rejimine sahip olmamaktır. Takdir edersiniz ki saçlar da vücudumuzda yer alan maddelerden üretilirler ve içeriklerinde bulunması gereken pek çok vitamin ve protein ile diğer minerallerin vücutta yeteri kadar bulunması gerekir. Aynı zamanda saç köklerinin de güçlü ve sağlıklı olması için hem dengeli hem sağlıklı bir beslenme programına sahip olmalısınız.

Aynı zamanda saçlarınızın kısa vadede güzel görünmesini sağlayacak ancak uzun vadede onları çok kötü bir duruma sokacak olan saç bakım hatalarından birisi ise saç düzleştirici ve fön gibi yüksek ısı veren araçların çok sık kullanılmasıdır. Her kullanımda saçlarınızın daha da zayıflamasına ve yıpranmasına neden olacak bu aletleri sadece gerektiğinde kullanmanız güzel görünen bakımlı saçların anahtarlarından bir tanesidir.

Tabii ki saç kurutmak için sıcak makinelerden uzak dururken bu sefer de havlunuza sarılmanız ve ıslak saçlarınızı hızlı, sert bir şekilde kurulamanız da onlara verilebilecek zararlardan birisidir. Bu hızlı ve yoğun kurulama işlemi sırasında kırılan ve gücünü kaybeden saçlarınızın bu duruma gelmemesi için doğal bir şekilde kurumasını sağlamalı yahut çok sıcak olmayan bir makine ile kurutmalısınız.

Saç bakımını yapmaya çalışırken bir çok kimyasalı kullanmanız ve saçlarınızın sürekli olarak tam temiz olması gerektiğini düşünerek sürekli olarak yıkamak da bakımın tersine saçlarınızın daha da kötü bir hal almasını sağlayan saç bakımı hatalarından birisidir. Zira saçın kendi nemi ve yağı sağlıklı yapısını korumak için gereklidir.

Saçınızın yapısına uygun bir tarak seçmeniz ve bu konuda rastgele bir seçim yapmamanız da sizin yararınıza olacaktır. Özellikle saçlarınızı ta köklerinden itibaren sert bir şekilde taramaya çalışmanız onları zayıflatarak yıpratmanın yanında saçtaki yağların da doğal bir şekilde dağılmasına engel olacaktır.

Bir cevap yazın

Şimdi Ara