Saçınıza fazla önem vermenize rağmen, bir türlü istediğiniz sağlıklı görünüme kavuşmuyorsa alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. Bazı alışkanlıklar, saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olur. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için saçlara zarar veren alışkanlıkları derledik.

Sağlıksız beslenmek

Beslenme, cilt ve saç sağlığını içeriden desteklemenize yardımcı olur. Sağlıklı saçlara sahip olmak için protein, E vitamini, çinko ve demir bakımından zengin besinler tüketmek gerekir. Bu besinleri bol bol tüketirken, aşırı yağlı, şekerli, işlenmiş gıdalardan da uzak durmalısınız. Sağlıksız beslenme, saçın kalitesini düşürür.

Saçları her gün yıkamak

Saçları çok sık şampuanlamak, saçtaki nemin kaybolmasına, saçın kuruyup güçsüzleşmesine neden olur. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine gün aşırı veya haftada 2-3 kez yıkamaya özen göstermelisiniz.

Saçları sıcak suyla yıkamak

Sıcak su, saç diplerindeki koruyucu tabakayı eriterek yok eder. Bu da, saçların parlaklığını yitirmesine neden olur. Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Yüksek sıcaklık veren kurutucular, maşa ve ütü gibi şekillendiriciler saçların incelerek kopmasına neden olur.

Saçları çok sıkı toplamak

Saçları çok sıkı toplamak, saç foliküllerinde gerilmeye ve kırılmalara yol açar. Bu alışkanlık, zamanla saç kaybını artırır. Yıpranmış saçlara sahip olmak istemiyorsanız saçlarınızı sıkı toplamayı bırakmalısınız.

Bir cevap yazın

Şimdi Ara