Saç rengi trende göre sürekli değişen bir konu. Ancak moda olan her şey iyi görünecek diye bir kural bulunmuyor. Çünkü saç rengi de tıpkı kıyafetler gibi herkeste farklı görünür. Size yakışacak saç renginin belirlenmesinde en önemli etken ten ve göz renginizdir. Bir de yüz şekline uygun bir saç modeli görünümünüzde farklı tarzlar yaratır. Bugünkü yazımızda ten rengine göre saç rengini belirlemenizde size yardımcı olacak ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Ten rengi deyince esmer, buğday ve açık ten rengi gelir akla. Ancak biz, tene uygun saç rengi seçerken sıcak ve soğuk alt tonlardan bahsedeceğiz. Peki, sıcak ya da soğuk bir cilt alt tonuna sahip olduğumuzu nasıl anlayabiliriz? Bunun çok basit bir yöntemi var. Bir altın bir de gümüş herhangi bir takıyı teninize yaklaştırarak teninizin alt tonunu belirlemeniz mümkün. Bunun için en uygun takı küpe olacaktır. Altın ve gümüş iki küpeyi de teninize yaklaştırıp hangi rengin daha çok yakıştığına bakın. Teninize altın yakışıyorsa sıcak ana tonda sarı alt tona, teninize gümüş yakışıyorsa soğuk pembe ana tonda mavi alt cilt tonuna sahipsiniz demektir. Peki, saç rengi cilt alt tonuna uygun olarak nasıl belirlenir? Detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

Sıcak Alt Cilt Tonu İçin Uygun Saç Renkleri

sıcak alt tonlar

Sıcak alt cilt tonuna sahipseniz size yakışacak saç renkleri; kızıl, bakır, tarçın, kumral, zencefildir. Bunlardan başka; karamel, maun, çilek sarısı, turuncu tonları da sizde oldukça hoş duracaktır.

Soğuk Alt Ton İçin Uygun Saç Renkleri

soğuk alt tonlar

Soğuk alt cilt tonuna sahipseniz size yakışacak saç renkleri; buğday, bal rengi, kahve tonları, küllü renkler, platin sarı, küllü sarı, kiraz ve şarap renkleridir. Soğuk alta tona en çok yakışan renklerden biri de şüphesiz ki mavi siyahtır.

Bu detaylarla birlikte saç renginin sadece cilt alt tonuna göre seçilmediğini belirtelim. Göz rengi ve kendi ten renginiz de doğru saç rengi seçimi konusunda rol oynar. Eğer saç rengini cilt alt tonuna göre değil, ten renginize göre seçecekseniz sizler için de şöyle bir gruplandırma yapabiliriz:

Esmer Tenliler İçin Uygun Saç Renkleri

Esmer tenliler için uygun saç renkleri

Saç rengi seçimi konusunda en zorlanılan grup esmerlerdir. Tenin doğal rengi koyu olduğundan seçilen saç renkleri de buna uygun olarak koyu tonlar olmalıdır. Açık tonlara gitmek istediğinizde saçlarınıza uygulanacak açıcı kimyasallar Asya saç tipine ait doğal kızılı ortaya çıkaracaktır. Bundan rahatsız olamayacaksanız açık tonlara gidebilir, bu kızıllığı küllü renklerle giderebilirsiniz. Esmer tenlere en çok yakışan saç renkleri; çikolata kahve ve koyu kumral tonlardır. Saç rengi koyulaştıkça ten rengi açık gözükse de ilerleyen yaşlarda daha açık renkler tercih edilmelidir. Çünkü koyu renkler yüzde oluşan mimik kırışıklıklarını görünür kılar. Siz de göz altı morluklarını ya da kırışıklıklarınızı gizlemek istiyorsanız çok koyu tonlardan uzak durmalısınız.

Buğday Tenliler İçin Uygun Saç Renkleri

buğday ten

Buğday tenliler renk seçimi konusunda oldukça şanslıdır. Teninizin koyu ya da açığa doğru gitmesi renk seçeneklerinizi arttırır. Ancak buğday tene sahip olanların düştüğü en büyük hata çok açık saç renklerine doğru gitmeleridir. Eğer ki buğday tenliyseniz ve açık renkler kullanmak istiyorsanız saç renginizde mutlaka dore yansımalar bulunmalıdır. Esmere yakın buğday tenliyseniz patlıcan moru, koyu kahve; beyaza yakın buğday tenliyseniz bakır tonlar ya da kızıla yakın çikolata tonları, sıcak kahveler teninizi daha canlı ve parlak gösterecek, gözlerinizi ön plana çıkaracaktır.

Açık Tenliler İçin Uygun Saç Renkleri

Açık tenliler için uygun saç renkleri

Açık ten kendi içinde beyaz ve açık sarı olarak iki gruba ayrılabilir. Eğer gözlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız daha koyu saç renkleri tercih etmelisiniz. Saç kesimini ön planda tutmak isterseniz daha açık saç renkleri seçmeniz gerekir. Beyaz tenliyseniz açık sarı, platin ya da mavi siyah sizin için harika bir seçim olabilir. Açık sarı ciltler için açık bakır ve akaju tonları başarılı sonuçlar verir.

Yine de size uygun saç rengini seçmekte zorlanıyorsanız bunun için tasarlanmış bilgisayar programlarından ya da akıllı telefon uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Şimdi Ara